Alanyagroup.com: Antalya Alanya Transfer

“Attalos Yurdu” mealına mevrut Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre mutlak halde kâin şehir, çabucak ardından korsanların eline cemaziyelevveltir. M.Ö. 77’de Komutan Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına tıkızlmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin gelişmesi sağlamlanmıştır. Bizans egemenliği esnasında piskoposluk merkezi olan şehir, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve heybetli bir tekâmül göstermiştir. Yapılan arkeolojik kazılara göre Antalya ve çevresinde, hasetmüzden 40 bin yıl önce dahi insanoğluın yasevimliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en yalabık yeridir” söylediği şehre gdolayıyoruz şimdi sizi. Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yaratıcı Antalya, tarihi ve kültürel turizme ilişik duyanlar sinein tam bir turizm cenneti! Gün boyunca katı çok medeniyete ev sahipliği yaratıcı bu nadide şehir, beyaz zehir bayraklı plajları ile de olabildiğince popüler. Antik kentleri, kendine has lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden yalabık 13 yeri sizin sinein listeledik. şayet siz de yaz tatili sinein bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız gezi düşünceınıza bu bölgeleri eklemenizi salık ediyoruz. İşte birbirinden şatır Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi zıtlayacak ilk mevki Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile bile hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, ardından belirli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin ardından bölgede mevki saha surlar makroletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Gine bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Bapları inşa edilmiş. Salt sokaklarını gezmenin bile çok şatır başüstüneğu Kaleiçi, tarihi dokular beyninde gezmekten sağlık alanlar sinein adeta biçilmiş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe seyahat edebilir ve reçete kenarlarındaki hediyelik yük dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her yıl yerli ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi sükseyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda mevki saha saf gaz yağı kaynağından binlerce senedir çıkan alevler turfa Palikarya Mitolojisi’ne göre farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye göre, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde karındaşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” mealına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline çığlıkr ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan kükremek başlangıçlı, keçi gövdeli, yılan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile cenkmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile uğraşmak sinein yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı kavuşum yedi yamaç dibine gönderir. Ancak Chimera gömüldüğü kavuşum 7 yamaç şeşndan alevler saçferment devam değer. Küçük asya’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye göre hala yanan alevler, Chimera’nın kavuşum yedi yamaç dibinden fışölet alevleridir. Öte taraftan Bellerophontes’in zaferini tesit etmek sinein Olympos’da bir yarış düzenleniş edilir. Atletler Chimera’nin nâriyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylelikle, hasetmüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Küçük asya’daki ilk örneğine şahitlik edilmiş olur.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Zaman Kulesi şehrin tam göbeğinde mevki alır. Tarihi cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından dürü edilmiştir. II. Köleülhamit’in tahta çıkışının 25. yılı hatırasına Said Uslu tarafından yapmış oldurılan Zaman Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye nazır burçlarında mevki alır. Antalya Zaman Kulesi`nin zeminden belen noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Kırık dökük zamanlarda büsbütün baskı konstrüksiyonı dövme demirden bir zaman mekanizmasına malik olan kulenin saati 1974 yılında yeniden değişçiliktirilmiştir. Kırık dökük zaman mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir aziz kabartmasının mevki aldığı bir çan kalmıştır. Zaman Kulesinin kuzey doğrultuında ise çıkıntı halinde bir demir mevki alır. Bu demirin işçiliklevi ise ölüm cezası edilen kişmüterakki tarih boyu bölüt teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin ılımlı aksamında mevki alıyor. Ayak tabanı Yorgi gayrı ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda dokumaldığı keşif edilen kilise Bizans dönemine ait. Tarihi dokumanın dini açıdan önemi fazlalıknca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Baskınçuklulara ait olmayan birlik eser olmasının yerı sıra Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden hasetmüze ulaşan nadir dokumalarından biridir. Esas özelliği hala korunan kilise içerisinde yıkma olan fresk izlerine rastlamak olanaklı. Kilise hasetmüzde bir yekpare halinde muhafaza şeşna alınmıştır.

Antalya vip transfer

alanya boat tour